Bájná a legendární zvířata

12. ledna 2007 v 10:37 | welx |  Zajímavosti

Fénix

Bájný ohnivý pták, tvořen samotným ohněm, spousta lidí jej považuje za oživlou, čistou podstatu ohně. Je symbolem koloběhu života, pokud fénix zemře, shoří a z popela se opět narodí.

Harpyje

Je zpodobňována jako okřídlená žena, jejíž horní část těla má podobu ženy, ale dolní část je ptačí. Přesněji orlí. Mají bledou kůži a velmi dlouhé zuby, většinou také rudé oči. Jsou to obávané zlodějky a mrchožroutky, žijí nejčastěji v horách, na skalních převisech. Často unáší zraněné vojáky z bitev a následně je jedí. Původ mají v řecké mytologii, kde jsou považovány za okřídlené bohyně / démony, které mají za úkol krmit draka, který hlídá Zlaté rouno.

Gryf (Hipogryf)

Je bájné zvíře, jež má horní polovinu těla (hlavu, trup, pařáty a přední nohy) orlí, a druhou lví. Jsou to nádherná, obrovská a vznešená zvířata, nedaly by se zkrotit člověkem. Žijí v horách, kde mají dostatek potravy a prostoru pro létání.
Oproti tomu Hipogryf je zvíře, které má naopak zadní polovinu těla koňskou, často se to plete.

Kentaur

Kentaur je úzce spjat se znamením zvěrokruhu - střelcem (dalo by se říct, že totožný). Zde je střelec vyobrazován jako muž, který má celou dolní polovinu těla koňskou. Jsou nezkrotní, spoutáni pouze láskou ke světu ve kterém žijí. Žijí v hlubokých lesích, bez válek, rozporů, rozvíjejí svou moudrost a válečnické umění. Proto byli často považováni za "lesní démony", kteří svou nezměrnou silou ničí lidská obydlí. To ovšem není pravda.

Jednorožec

Jednorožec, nádherné bájné zvíře je nejčastěji zobrazováno jako zářivě bílý kůň, se spirálovitým rohem na čele. Často jsou plaší, skrývají se hluboko v lesích. Spousta lidí v minulosti tyhle tvory hledala, říkalo se, že jejich roh je lék na mnoho nemocí a zranění.

Mantikora

Je podle většiny okřídlený, temně rudý lev, se škorpioním ocasem. Bývá větší než je obyčejný lev, a jeho řev je strašný, daleko silnejší než jakýkoliv jiný zvuk. Je symbolem strachu.

Medůza

Tuto bájnou bytost známe asi všichni. Žena s hady místo vlasů, jejíž pohled každého, na koho jej upře, změní v kámen. V řecké mytologii byla symbolem války, proto si řečtí vojáci, a římské legie nechali na štíty kovat podobiznu její hlavy, aby zastrašili nepřítele.

Bazilišek

Je hadovitý, okřídlený tvor, s kohoutí hlavou, křídly, a hadím ocasem. Je symbolem zkázy, kterou s sebou přináší všude kam vkročí. Podle pověsti byl velmi jedovatý, už jenom výpary jeho dechu stačily k tomu aby otrávil celou řeku. Stejně jako hlavu medůzy, i baziliška si necháváli válečníci nakreslit na štíty, aby zastrašili nepřítele. Občas se také říkávalo, že baziliškův pohled měl moc zkamenět toho, na koho se podívá.
V poslední době se Bazilišek objevil ve filmu "Harry Potter a Tajemná Komnata". Dokonale překroucené, takhle se ničí pravdivé informace. Raději nebudu komentovat.

Kerberos

Je tříhlavý pes, hlídající u bran podsvětí, aby se mrtvé duše nedostaly zpátky do světa živých. Pelech má poblíž řeky Stix, přes kterou Charón převáží duše zemřelých. Jeho tři hrůzostrašné hlavy mají velký význam v symbolice, jedna zobrazuje minulost, druhá přítomnost, a třetí budoucnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dee Dee Dee Dee | Web | 12. ledna 2007 v 12:25 | Reagovat

Super článek, super obrázky!!

2 jj jj | 21. června 2007 v 17:45 | Reagovat

jj de to!

3 Archie Archie | E-mail | Web | 6. února 2008 v 22:41 | Reagovat

jj Fkt mazec!Takovyhle veci mam rad nevite nekdo o nejakejch knizkach?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama